Kış Mevsimine gerçek anlamda geçiyoruz !

Lübnan'da meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

 • Daha öncede ifade ettiğim gibi bize en uygun pattern e geçmek üzereyiz. Bulunduğumuz enlemlere en uygun faz 7 ve 7' ye geçiş fazlarıdır. Uzun vade de kısa aralıklarla soğuk hava akımlarını, ülkemiz için uygun sinoptik yerleşimlerini bu fazlarda almışız.


  Bknz: 2012 ve 2017

  Birde güncel Mjo endeksini ekleyelim.  Bu tür patternler özellikle Amerika kıtası için 'Warmer Members' , bizim bulunduğumuz enlemler içinse 'Colder Members' olarak adlandırılır.  Uzun vade dediğimizde şu anlaşılmasın. Soğuklar aralıksız uzun dönem birlikte olacaktır diye. Evet vade uzun fakat kısa aralıklarla soğuklar bizi ziyaret edecek. Bu dönemlerde uygun basınç yerleşimlerinin oluşması diğer dönemlere nazaran daha yüksek bir ihtimal. Buna bağlı olarakta 4-6 / 6-8 gün sürebilen yağışlı sistem/soğuk hava akımı/mevsim normalleri altı sıcaklık dönemi bu tür patternlerde görülme ihtimali çok yüksek.


  Sibirya termik yb alanının kıta içinde ve Avrasya bölgesinde genişlemesi bu pattern de bize fayda sağlayan oluşumlardan biridir. Baltıc denizinde oluşan ab alanları, İzlanda' nın kıta içerisine fazla girememesini sağlamakla birlikte,azor un daha rahat hareket etmesini ( kuzey/kuzeydoğu doğrultusunda) doğrudan etki etmektedir. Orta Avrupa'ya yerleşen yb üzerimize yatmayıp, Avrasya 'ya genişleyen Sibirya yb alanı sayesinde Sibirya' nın indirdiği güzel havayı ! enlemlerimizde uzun süre kalması sebep olmaktadır.

  Sibirya bölgesi gün geçtikçe soğumakta.Geçtiğimiz sene Kasım ayında 1065 mb la rekor tazeleyen ve dolaylı yollardan uzun süre soğuk tarafta kalmamızı sağlayan Sibirya Termik yb alanı,ilerleyen günlerde kuzey doğrultusunda da genişleyerek şartları lehimize çevirmeye devam edecektir.


  18 Ocak Perşembe günü önümüzdeki bu güzel günlerin kısa bir fragmanını izleyeceğiz. Kıyı kesimlerde belirgin bir örtü yapmayacak bu yağış, su oranı yüksek iri taneli kar olarak görülecektir. İç Batı Anadolu ve Batı Karadeniz' in iç kesimlerinde kar yağışı kısa süreli de olsa yoğun olarak görülecektir.


  Soğuk salınımlarının Şubat ortasına kadar enlemlerimizde etkili olmasını beklemekteyim. Başta Trakya,Marmara ve Batı Anadolu olmak üzere bu dönemde ülkemizin tamamı tatminkar soğuk ve kar yağışlarını görecektir.


  23 Ocak' tan itibaren bu pattern i gerçek anlamda sömürmeye başlayacağız. 2012'de yarım kalan bir hesabımız vardı. Neden olmasın !


  Geliyor gönlümün efendisi... • This threads contains 8 more posts that have been hidden for guests, please register yourself or log-in to continue reading.