Önümüzdeki Dönem Değerlendirmeleri - Model&Diyagram

HAVATURKA ARTIK TESCİLLİ BİR MARKADIR

 • Model çıktıları diyagramları yansıtır. Olası sistem hakkında belirlediğimiz parametreler genelde bunlar oluşur. Basınç yerleşimlerini de diğer haritalardan teyid ederiz.


  Başa dönecek olursak;


  Ao-Nao, Mjo,Qbo verileri,Okyanus Akıntıları,Kar ve Buz örtüleri ve birçok parametre daha bazı alınır.Sonuçta hepsinin derlemesi en nihayetinde meydana gelebilecek hava akımlarını ve basınç yerleşimleri nerede/nasıl oluşacağını belirler. Bunlarda süper bilgisayarlar tarafından resme dökülür. Tabiki bazı baz alınan parametrelerin zayıflığı fikir ayrılığına yol açar ve bir kaç senaryo, olabilmesi yüksek olasılıklar tersine ya da biraz daha aykırı haline bürünür. Bunun yansıması tabiki modellere yansır. Bizim görebildiğimiz tek senaryodur.Arka planda diğer senaryoların diyagrama dökülmesini bekleriz. Buradan da modelin öngördüğü senaryonun doğruluğunu test ederiz.


  İlk bakışta diyagram çizgilerinin geneline, daha sonra 500 hpa ve yağış durumuna bakarız. Aslında ilk bakmamız gereken 500 hpa değerleri.Bunu çoğumuz bilse de, daha iyi okuma anlamında dikkat etmek isteyenlerde olabilir.Bu yüzden bunun sebebini belirteyim.Yerden yaklaşık 5500 mt yükseklikteki sıcaklık,nem, rüzgar ve hava kalınlığını gösteren parametre.Basınç yerleşimlerine ilk ve en güçlü etki eden parametre. Mb derinliği 850 hpa sıcaklığını doğrudan etkiler. Uyumları sistem etkisini yükseltir.


  Daha sonra sırasıyla, renklerine göre kontrol çizgisi,Ortalama çizgisi,Kontrolden sonra diğer senaryolar incelenir. Bundan sonrası ise modeli yorumlamadır. Hangi uygun çıktı modele yansımış ise sistem ile ilgili beklentilerimizi oluşturabiliriz.


  Modelde genelde 500 hpa çıktıları inceler, 850 hpa değerlerine de bu incelemeden sonra anlam katarız. Soğuma göreceli olarak 850 hpa'da azalıp/artsada ona etken olan nedenleri araştırırız.


  Basınç yerleşimleri ve değerleri değişmiş,bu da sırasıyla hpa değerlerine yansımıştır. Basınç yerleşimlerinin iyi yönde değişmesi, kısa vadede 850 hpa ' ya bazen olumlu etki etmeyebilir. Olumlu etkisini uzun vadede gösterir. Önümüzdeki sistem buna en güzel örnektir. Uzun süreli ( diyagrama göre) gözükmesi de bir sonraki olası sistemde yağışın kar değerlerine daha erken kavuşması anlamına gelir. Ayrıca soğuğun merkezi etkiliyse, o görünen değer yer seviye sıcaklığını düşük tutar. Bu da,Karadeniz üzerinden poyrazla geliyor -7 yetmez düşüncesini kırar. Bu tür oluşumlarda soğuk çekirdeğin konumu ve jet akımlara bağlı olarak hakim rüzgar yönünü yıldız bileşenli poyraz olur.


  Sağlayacağı bu avantajın yanına, alacağı diğer etkili soğuk ataklar, olası hava olaylarının daha etkili yaşanmasını sağlar. Bu periyotda ülkemizi uğrayan sistem/sistemler , daha çok etkili olurlar. Özellikle Ülkenin batısı ve kıyı kesimleri için gerçek anlamda kışın başladığı bugünlerde ise bu periyodun soğuk geçmesi beklentisnin yüksek olması ayrı bir avantaj. Güncel diyagramlardan biri aşağıdaki gibidir. Analizler sonucu beklentimiz ve tabiki olmazsa olmazımız temennimiz, aşağıdaki istikrarın devam etmesi. Pollyancalık değil ama bu görünüm, karamsarlığınızı, uzun süredir kar göremediğiniz bir senede atmanızı sağlayacaktır.


  Bu kış beklentilerimizi karşılayacaktır. Herşey yolunda ilerliyor. • This threads contains 3 more posts that have been hidden for guests, please register yourself or log-in to continue reading.