2018-2019 Türkiye Kış Tahmini

Lübnan'da meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

• Tüm Havaturka ailesine selamlar.

Geçen hafta yayınlayacağım tahminim, iş gezisi nedeniyle bugüne kaldı. Öncelikle bu gecikme için hepinizden özür dilerim.

Gelelim tahminimize.

Geçtiğimiz sene tüm yağış ve soğuk açısından kötü bir kış sezonu geçirdi. Bir türlü başlamak bilmeyen kış mevsimi, Şubat ayıyla birlikte iyice kendini unutturup bahar mevsimine hızlı bir geçiş yaptı. İlkbahar ve yaz mevsimi birkaç istisna dışında, sıcaklık ve yağış bakımından tüm yurtta mevsim normallerine yakın bir seyirde geçti.

Yaz aylarını şöyle bir hatırlayalım.

Haziran

Temmuz

Ağustos

Genel

Yaz mevsimini bu şekilde atlattıktan sonra, kış mevsiminin habercisi ve umutların başlangıcı sonbahar mevsimi yağış ve sıcaklık açısından beklentilerin altında kaldı. Özellikle Ekim ayının ikinci yarısından Kasım ayının ilk haftasına kadar sıcaklıklar tüm yurtta mevsim normallerinin 2-4 derece üzerinde, yağışlarda mevsim normallerinin altında seyretti. Kasım ayının ilk haftasından sonra tüm yaz ve sonbaharı sıcaklık bakımından negatif anomalide geçiren doğu ve güney Sibirya, önce Avrasya bölgesine en soğuk günlerini yaşattıktan sonra, Baltic denizi bölgesine kadar uzanıp, buradaki Ab alanlarının mb larını derinleştirdi ve burada oluşan güçlü ab alanları sayesinde soğukların rotasını ülkemiz enlemlerininde bulunduğu bölgeye yöneltti.Bu doğrultuda da yurdun bir çok ilinde mevsimin ilk kar yağışlarına şahit olduk.

Uzun vadede,Haziran ayında Sibirya' nın durumundan şu şekilde bahsetmiştik.

Sibirya bölgesi güncel sıcaklıklar ve basınç haritası da aşağıdaki gibidir. Sıcaklıklar geçtiğimiz sene bu döneme göre 2-4 derece arası daha düşük ve derin termik Yb alanlarının hakimiyeti göze çarpıyor. 2016 senesinde rekor kırarak Kasım ayında 1067 mb a ulaşan Sibirya termik Yb alanın bu sene daha daha geniş alana yayılarak kıtaya hakimiyetini arttırması bekleniyor. 2016 yılında Avrasya bölgesinde son 20 yılın en erken etkili soğuk ve kar yağışları görülürken bu sene ise 1945 yılından beridir görülmeyen erken soğuk ve kar yağışlarını aldılar. Bölgede Almaty, Taşkent,Bişkek, Aşkabad gibi şehirler 1945 yılından itibaren en erken kar yağışıyla tanıştılar. Avrasya bölgesindeki kar miktarı, bulunan döneme göre normallerinin 2.3 katına çıkmış ve kuzey batılı yayılma eğilimi de artmıştır. Bu da güney ve doğu Sibirya'daki soğumanın batılı enlemlere daha rahat yayılmasına sebep olacaktır.

Bknz 2016 Kasım 2. yarısı oluşan anomali.

2016

Güncel Kar örtüsü

Güncel 2m sıcaklık ve basınç yerleşimleri 16.11.2018

El Nino ise orta kuvvete yakın seyrine devam ediyor. Kuzey Pasifik ve Atlantik Okyanuslarındaki Deniz-Yüzey-Sıcaklık (SST) anomalileri Kasım ayının ilk yarısında büyük bir değişim göstermedi. ENSO bölgesinde ise bu dönemde Pasifik Okyanusu'nun orta ve doğu kısımlarında daha fazla ısınma oldu.Bunu da orta kuvvete giden El Nino' yu destekleyen unsurlardan biri olarak verilerimize ekledik.

Güncel El Nino değerleride aşağıdaki gibidir.

Orta kuvvete yakın ve orta kuvvetteki (Moderate) El Nino yıllarını da aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Orta kuvvetteki El Nino yıllarından ilk dikkatinizi çekecek 1986-87 kışı olacaktır sanırım :) Ama tabloya baktığımızda istisnalar hariç genelde El Nino' nun bu seviyelerindeki kışlarda ülkemiz hatırı sayılır soğuk yaşamış ve kar yağışları almıştır.

Kış mevsimi için çok belirleyici bir unsur olmasa da, QBO datalarına bakalım. Ağustos'ta -20.41, Eylül'de -9.91 Ekim'de ise -2.79 olarak gerçekleşmiş. Doğulu olan QBO indeksinin batılı bir hale doğru gittiği görülüyor. Bulunduğumuz günlerde batılı QBO fazında olduğumuzu düşünüyorum.

Her ne kadar istisnalar yaşansa da Doğulu ve Batılı QBO lu kışlara örnek te vererek bir sonraki sunumumuza geçiyoruz...

Doğulu (Negatif QBO)

Batılı (Pozitif QBO)

Birazda Stratosfer sıcaklıklarından bahsedelim.

Kuzey kutbunda üzerindeki 10 hpa ve 30 hpa sıcaklıkları soğuma evresinden, bölgedeki rüzgarlarların zayıflamasıyla ısınma evresine Kasım 2. yarısı itibariyle geçtiğini görüyoruz.Stratosfer' in ısınması ve rüzgarların zayıflaması aynı zamanda stratosferik polar vortexin zayıfladığı anlamına da geliyor. Bu sebeple Stratosferdeki kutup soğuklarının bir alt katmandaki Traposfere inmesine ve kuzeye yükselen Yb alanlarınında burada biriken soğukların güney enlemlere inmesini daha da kolaylaştırıyor.

Güneş aktivitesinde ise; Ekim ayında disk üzerinde 20 gün üst üste lekesiz gün yaşandı. Lekesiz koşullar son güncellemelerde de devam ediyor ve aktivitenin solar minium a geçtiğini görüyoruz. 2018-2019 kışı da güneş lekelerinin en düşük görüldüğü yıl olarak tarihe geçecektir.

Ve sonuç olarak... :)

Elimizde un var,şeker var,yağ var, çikolata var ve birazda kuruyemiş. Çikolatalı kek yapmaya başlayalım ne dersiniz :) ?

Tüm yukarıdaki veriler ve analizler ışığında tahminimi beklentilerimi yazayım. 2018-2019 kışında Türkiye için beklentim genel olarak mevsim normallerinin yer yer altında sıcaklıklar ve mevsim normallerinde yağışlar. Bölge bölge belirteyim;

Marmara Bölgesi: Genellikle mevsim normallerinin 1-3 derece altında sıcaklıklar bekliyorum.Bu bölgede +25 cm kar bırakacak en az 2 sistem beklentim var. Bölgede yağışlar normallerde olacak. Bölgenin Trakya kesiminde yağış beklentim biraz normallerin altında olsa da, bu kesimde kar yağışları sıklıkla görülecektir.Bu kesimin avantajı, sıcaklık sorunu olmadan yağışın büyük çoğunluğunu kar olarak alacak olması.

Karadeniz Bölgesi: Bölge genelinde sıcaklıklar mevsim normallerinin altında yağışlarda normaller ve yer yer üzerinde olacak (Doğu Karadeniz). Bölgeden rekor kar kalınlığı gelebilir. Beklentim bu yönde.

İç Anadolu Bölgesi: Bölgenin kuzey ve doğu kesimlerinde sıcaklıklar mevsim normalleri ve yer yer altında,bölgenin güneyinde ise sıcaklıklar normaller ve biraz üzerinde seyredecek. Yağışlar güney ve güneydoğu kesimlerinde normallerin üzerinde, diğer bölümlerinde normallerin altında olmaya adaydır. Bölgenin güney ve doğu kesimlerinde etkili kar yağışları beklentim dahilinde.

Doğu Anadolu Bölgesi: Bölgenin kuzey ve doğusunda normaller altı sıcaklıklar ve normallerinde yağış beklentim mevcut. Bölgenin diğer kesimlerinde sıcaklıkların normallerde gerçekleşeceğini bekliyorum.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi: Bölgenin doğusunda sıcaklık beklentim normallerin altında, diğer bölümlerinde ise normallerde. Yağış beklentim de normallerde.

Akdeniz Bölgesi: Bölge için her ne kadar normaller üzeri sıcaklık beklentim olsa da, kıyı kesimlere kar düşürecek bir soğuk kaçağının ineceğini düşünüyorum. Yağış beklentim ise normallerin üzerinde.

Ege Bölgesi: Kuzey Ege' de normallerin altında sıcaklıklar, bölgenin geri kalanında ise normallerde sıcaklık ve yağış beklentim var. Yine kıyı illerimize kar yağdıracak bir sistemin buraları ziyaret etmesi beklentilerim dahilinde.

Kısacası özetlersek, bu kış mevsiminin kar ve soğuk severler açısından güzel geçmesini bekliyorum. Şubat ayı bu senenin yıldızı olabilir. DEK'te kovalayacağız, sıcak cephenin kar bırakacağı dakikaları da sayacağız...

Şimdilik benden bu kadar. Elimden geldiğince ayrıntıya girmeye çalıştım.Eksik gedik bir şeyler var ise veya bölgeler ile ilgili ayrıntı isterseniz yine bu başlık altında cevaplamaya çalışacağım. Bir kusurumuz varsa affola. Haritamızda aşağıdaki gibidir.

Tüm Havaturka ailesine saygılarımla.

Haritanın hazırlanmasında yardımcı olan [mention]Commandouz[/mention] ve [mention]Icelandic_Low*[/mention] 'a da teşekkür ederim.

tengizman (Berkan ŞAYBAK)

• This threads contains 24 more posts that have been hidden for guests, please register yourself or log-in to continue reading.