Stratosfer ısınmasının Kasım ayına etkisi nasıl oldu ?

Lübnan'da meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

 • Stratosfer ısınmasının Kasım ayına etkisi nasıl oldu ?  Stratosfer Isınmanın devam etmesiyle birlikte polar vortexin zayıflaması ve Pasifik Okyanusu'nun kuzeyinde oluşan Stratosferik siklonlar Kasım ayının son çeyreğinden itibaren daha da güçlenerek , traposferdeki soğukların Kuzey Amerika ve Sibirya bölgesine dağılımına neden oldu.
  Orta troposferde (AT-500 seviyesinde), Atlantik-Avrupa sektöründe normal dolaşım rejiminden büyük sapmalar gözlemlenmiştir. Kasım ayı boyunca Orta ve Doğu Avrupa'da neredeyse sürekli olarak oluşan siklonlar, etkilerini genellikle kuzey ve kuzey-batıya doğru genişletti. İskandinavya'da +24'e kadar çıkan jeopotansiyel anomali Atlantik ve Avrupa'nın kuzeyinde BLOKAJ oluşmasına sebep oldu.Ancak, Atlantik'teki siklonik aktivitesi zayıf kaldığından, siklonlar olağan hareketleri yerine daha güneyde kaydı. Dolayısıyla, Atlantik Okyanusu'nun doğusunu ve Avrupa'nın batısını işgal eden dinamik alçak basınç alanları bu yüzden çok derinleşti. Hani bazı model güncellemelerinde gördüğümüz gücü 935 mb a kadar yükselen Dab (Dinamik Ab) alanlarınında sebebi budur.


  Bu derin siklonlar kuzeydoğuya doğru, Norveç ve Grönland denizleri boyunca, antisiklonları da aşarak kasırga değerlerine yükselen rüzgarlara sebep oldular. Batı Avrupa, Britanya Adaları ve Kuzey İskandinavya'da bu yüzden son derece tehlikeli hava olayları meydana geldi neden oldu. Daha fazla siklon yolu Rus Arktik denizlerinden geçerek büyük miktarda ısı getirdi. Sonuç olarak, Kasım ayında İzlanda siklonları ortalamaların üzerinde derinleşti.


  Peki bunun Avrupa'ya yansıması nasıl gerçekleşti ?


  Negatif basınç anomalleri içeren bu siklonlar İzlanda ve Grönland' ın güneyindeki tüm Kuzey Atlantik' i işgal etti.Bu siklonlar sayesinde basınç anomalleri Doğu Atlantik'ten Batı Akdeniz'e kadar ortalamanın 2-4 hpa altında gerçekleşti. Bu süreçte İber Yarımadası'nda, Fransa'nın güneyinde, İtalya'da, Balkanlar'da,Türkiye' nin güney ve batısında ve Kuzey Afrika ülkelerinde yağışlar ortalamanın üzerinde gerçekleşti.


  Bu basınç yerleşimleriyle birlikte Avrupa kıta genelinde değişik sıcaklık anomalleri görüldü.En büyük pozitif hava sıcaklığı anomalileri Avrupa kıtasının kuzeyinde ve kutup denizlerinde oluşmuştur.İtalya,Balkanlar'ın kuzeyinde ve Doğu Akdeniz'de nispeten küçük pozitif anomaliler meydana gelmiştir. Güneydoğu Avrupa'da, soğuk antisiklonların etkisi ve kuzeyden inen soğuk kaçakları, negatif sıcaklık anomalilerinin oluşumuna katkıda bulunmuştur. Kıtanın geri kalanında ise sıcaklık normale yakındı.


  Geçtiğimiz ay Sibirya YB alanı oldukça kararsız kaldı. Bunun nedeni Batı Sibirya 'daki aktif siklonik aktivitedir. Atlantik siklonların Kuzey Kutbu denizi boyunca yön değiştirerek ilerlemesi, Batı Sibirya' daki soğuk çekirdeği çoğu zaman Karadeniz üzerinde taşıdı ama daha güney enlemlere inmesine de engel oldu. Çoğu zaman, siklonların yörüngeleri, Batı Sibirya topraklarından geçerek daha geniş bir alana yayılmıştır. Bölgenin büyük bölümünde, yağış miktarı normallerin üzerinde olmuştur. Siklonların arkasındaki soğuk ( traposferden inen kutup soğukları) burada ve Orta Asya'da negatif sıcaklık anomalilerinin oluşmasına yol açmıştır. Kazakistan'ın doğusunda, Orta Asya cumhuriyetlerinde ve Çin'in batısına (-6 'ya kadar olan anomaliler) büyük miktarda yağış getiren derin cepheleri de beraberinde getirmiştir. Bu koşullarda, Sibirya YB alanı kararsızdı ancak ancak hakimiyet alanını ve gücünü korudu diyebiliriz.Aylık ortalamalarda Mb ları normale yakın ve kimi zamanda altındaydı.


  Peki bundan sonra neler olacak ?


  Stratosfer ısınması Aralık 2. çeyrek itibariyle devam ediyor. Avantajımız ise Traposferden akan soğukların Kasım ayına nazaran daha çok Sibirya bölgesine ulaşması. Bu da Sibirya' nın batıya doğru genişleyerek Baltık ve İskandinavya'da oluşturacağı derin Ab alanları sayesinde Azor' un İngiltere' nin üzerinden yükselmesi ve soğuk kaçaklarının Doğu Avrupa ve Balkanlar ve ülkemizin bulunduğu enlemlere inmesini bekliyorum. Aşağıdaki görseldeki sinoptik görünümün Ocak ayının sonuna kadar 2 kez oluşması beklentilerim dahilinde. Bununla ilgili açıklamaları da önümüzdeki dönemde bu başlık altında paylaşacağım.


 • This threads contains 9 more posts that have been hidden for guests, please register yourself or log-in to continue reading.