Posts by tengizman

HAVATURKA ARTIK TESCİLLİ BİR MARKADIR

  Bu tespit hakkında ne düşünüyorsun ? Rekorlar boşa heyecan yaratabiliyor gibi, konu içindeki cevaplar ayrı ilginç

  https://twitter.com/SimonLeeWx…/1199344416156082177?s=19


  Bu özellikle ilginç bir ayrıntı

  https://twitter.com/zd1awrence…/1199473470985293826?s=19

  Geçen hafta incelemiştim yabancı bir siteden. Yer değiştirme ihtimalinin bölünmeden daha fazla olabileceği ihtimalini çıkardım ayrıntılardan. O yüzden ikinci ataktan bahsettim. Yalan değil, o günden sonra da incelemedim ısınmayı. Geçtiğimiz sene de, önceki senede boşa heyecan yaratan ısınmalar olmuştu, gerçi hepsi boşa heyecan yaratmıştı dediğin gibi ancak veriler daha çok Sibirya' yı işaret ediyor olası yer değiştirmede. Azor bu sene ısrarla pasifikten çıkmaya çalışıyor.Bunda da İngiltere' nin doğusundaki derin siklonların etkisi var. Biraz batıda oluşması sistemleri direk bize indirir zaten. Buna güveniyorum açıkçası .

  Hocam Ankara için de gerçi söylediniz evet ama bir şeyler karalayabilir misiniz?


  Ankara' da bu kışın, özellikle Ocak ikinci yarıdan itibaren daha sert geçmesini bekliyorum. Tabi o tarihe kadar kar alacaktır da, kışın ikinci yarısı sıcaklıklar çok düşük seyredecektir. Karın yerden kalkmadığı süre uzun olur o tarihlerde.

  İyi pazarlar hocam bu kis 2015-2016 gibi sert salimlar bekleyebilirmiyiz.

  Sağol sanada iyi pazarlar CoLD_WinTeR_(CY) .


  Kış tahminimde belirtmiştim en az 2 sert sistem beklentim var diye, Bölge bölge detaylarda var zaten. Özellikle yurdun kuzey kesimlerini etkileyecek. Her kış birbirinden bağımsızdır ancak benim beklentim 2009-2010 kışının bir tık daha iyisi.

  Hocam merhaba.

  İstanbul genelinde soru sormak istiyorum.

  Çok kötü Ekim ve Kasım ayı geçirdik.Kasım son günleri artık özlediğimiz yağışlara kavuşuyoruz.Kışa başlayacağımız Aralık ayından beklentiniz nedir?

  Merhaba gop hoşgeldin.


  Aralık ayında herkesin görüldüğü üzere özlediğimiz yağışlara kavuşuyoruz İstanbul olarak. Soğuma anlamında da kar olmasa da kış değerlerine inceğiz ilk haftasında. Çok detaylı incelememekle beraber, Aralık ayının özellikle son haftası sürprizlere gebe kar konusunda. Ama genel olarak kış mevsimine yakışır bir ay olacaktır yağış ve soğuma açısından.

  Tengizman Bey çok teşekkür ederim bilgi için.Son olarak 2003 kışı olasılığı yada 2006 olasılığı konuşuluyor yabancı forumlarda. Malum Kasım ayı çok ılık geçiyor. Ortalamanın 4 derece üstü , rekor gibi. Tam tersi Aralık Ocak Ayı içinde olabilir mi ?Emekli Dmi çalışanı Murat Bey de bundan bahsetmişti. Son veriler ne diyor ? 2007 2014 2010 diyende var , 2003 2006 1996 2012 ve 1967 diyende var var da var Hocam ?


  Bilmem, herkes bir şey diyor zaten. Sağda solda haftalık tahmin değiştiren de var, tahmini yazıp köşeye çekilen de var, 2000' li yılların hepsini parselleyen de :) Kış tahminimde yazıyor bazı korelasyonlara hangi kışların uyduğu zaten. Ancak her yıl olduğu gibi yine kış sonunda, her kış birbirinden bağımsızdır deriz.


  Bire bir beklentide olanlar sallıyorlar büyük ihtimal. Ancak sinoptik görünüm açısından benzeri olur. Benzerlik bakımından 2010 kışının biraz daha iyisi olur çözebildiğim kadarıyla.

  Günaydın cümleten Allahın selamı nuru üzerinizde olsun Mjo 5 faza gecisi Stratosfer Isınması olası bölünme yada yer degistirme hangi olasılık ağır basmaktadır son olarak Düşük Güneş Aktivesi ve som 10 yıldır bahsedilen Mini buz Cağı başlama tarihi olarak 2020 denmisti son güncel durumlar neyi gösteriyor ...

  Aleykümselam.


  Mjo fazlarını incelemiyorum artık, bence arka planda bir veri.


  Stratosfer bu dönemde rekor ısınıyor. hem zaman olarak hem de ısı olarak. Anomali +32/34 bekleniyor. Görselleri zaten arkadaşlar paylaşıyor. Yani bir bölgeye o kutupsal soğuklar hücum edecek.


  Polar Vortex ( Kutup Girdabı ) nedir ? şu konuda belirttiğim gibi, nereleri etki edecek merakla takip edeceğiz. Soğuğun şiddetine göre o bölge ve çevresinin, uzun soluklu soğuk ve mevsim normalleri altında bir dönem geçireceğini umuyorum. Zaten kış tahminimde güneşin leke sayısının az ama, güneşin karasal bölgeleri ısıtma endeksinin zayıf olduğunu görselleriyle açıklamıştık. Bu gibi durumların Sibirya' ya yaradığını düşünüyorum. Azor' un biraz doğulayıp çıkması bence yüksek ihtimal. İlkinde batıyı sıyırıp, daha çok orta ve doğu kesimlerde etkili olacak bir sistem bekliyorum kısa vadede. Kar bırakır mı ki var o ihtimal, belki ardından ikinci bir dalga gelir mi batıyı da etkileyecek, ihtimaller dahilinde. Belki de ağırlık Kanada,kuzey ve doğu Amerika da olabilir ama o çok düşük bir ihtimal son haliyle.

  Günaydın herkeslere. Öncelikle , hakkını veren ve bol yağışlı bir kış diliyorum tüm memleketim adına.

  Bu kış ile alakalı tahmin yayinlandi mi üstadlar ? Göremedim hiçbir yerde. Yayınlayacak olan var da eğer ne zaman paylasilacak ? Bu umutsuz yb bin son bulmasını diliyerek , tüm ustadlarimi saygiyla selamlarım.

  2019-2020 Türkiye Kış Tahmini

  Tüm Havaturka ailesine selamlar.


  Bloğu daha aktif kullanma adına bundan sonra Soru-Cevap bölümümüzde olacaktır. Bu bölümde kış tahminimiz ve güncel hava olayları ile ilgili tüm ayrıntı ve merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz.


  Hepinize iyi forumlar.

  Marmara Bölgesi: Bölgede sıcaklık ve yağış mevsim normalleri civarında. Kar yağışı bakımından daha çok, bölgenin doğu kesimlerinin şanslı olacağını düşünüyorum. Kocaeli, Sakarya, Bilecik ve Bursa dolayları. Bölgenin Trakya kesiminde daha çok doğusunda da tatminkar kar yağışları görülecektir. Kış mevsiminin genelinde bölgenin tamamında etkili olacak 2 sert sistem beklentim var.


  Ege Bölgesi: Her kış mevsiminde olduğu gibi soğuk ve kar açısından iç kesimler bir adım önde. Kıyı illerimize de kar bırakacak bir sistem beklentim var. 2 Şubat 2012 benzeri. Yağışlar mevsim normallerinde ancak Şubat ayında normaller üstü yağış bekliyorum.


  Akdeniz Bölgesi : Yağışlar kışın 2. Yarısı normaller üstü, sıcaklıklar batısında yer yer normaller üzerinde, doğusunda normal ve yer yer altı. Kar yağışı bakımından yine iç kesimler şanslı olmakla birlikte, Türkiye genelini etkileyecek sert bir sistemin özellikle Doğu Akdeniz de kıyı illerde de kar yağışı görülmesine sebep olacaktır. Bknz : 2012


  İç Anadolu Bölgesi :Yağışlar normallere yakın, sıcaklıklar normallerde, kışın 2. Yarısı özellikle kuzey ve doğusunda normaller altı. Kar yağışlarınında özellikle bölgenin doğusunda etkili olmasını bekliyorum.


  Karadeniz Bölgesi : Bölgenin özellikle orta ve doğu kesimlerininde yağışlar normallerin yer yer üzerinde. Sıcaklıklar özellikle kışın 2. Yarısı normaller ve yer yer altı (ağırlıklı olarak orta ve doğu Karadeniz) Kar yağışı bakımından geçen seneyi unutturacak en az 2 sert sistem beklentim var.


  Doğu Anadolu Bölgesi : Bölge genelinde yağışlar normaller, yer yer altı. Sıcaklıklar kışın 2.yarısı yer yer normaller altı. Kar yağışı bakımından batı ve güneyi, bölgenin diğer kesimlerine nazaran daha şanslı.


  Güneydoğu Anadolu Bölgesi : Bölgede yağışlar normallerinde, batısında biraz üstü beklentim var. Sıcaklıklar özellikle doğusunda yer yer normaller altı. Kar yağışı bakımından bu bölge bu senenin yıldızı olabilir. Özellikle orta ve doğu kesimleri.


  Not: Kış tahminimdeki analizlere göre, bölgelerdeki beklentim bu şekilde.

  Tüm Havaturka ailesine selamlar.


  Bu seneki kış tahminim biraz gecikti. Ufak bir ameliyat sebebiyle fazla detaylı inceleyememiştim verileri. Şu an güncel veriler kış tahmini için detay vermemize yeterli. Bundan sonraki verilerin beklentimi değiştireceğini düşünmüyorum.


  Öncelikle geçtiğimiz dönemi kısa bir hatırlayalım.


  Geçtiğimiz sene yurdun büyük kesimi yağış ve soğuk açısından kötü bir kış sezonu geçirdi. Özellikle yurdun kuzey ve batı kesimleri kar yağışı açısından kötü bir kış geride bıraktılar. Neredeyse Karadeniz kıyılarında kar yağışı görülmedi. İstanbul' da 1-2 günlük kar yağışı geçişinin dışında tek akıllarda kalan örtülü sistem 22-23 Şubat tarihlerinde gerçekleşti. İİlkbahar ve yaz mevsimi birkaç istisna dışında, sıcaklık ve yağış bakımından tüm yurtta mevsim normallerine yakın bir seyirde geçti.


  Peki bu sene nasıl bir kış bizi bekliyor ?


  Eylül ayında yaptığım analiz ve önceki yıllarla karşılaştırmam sonucunda aşağıdaki yorumu paylaşmıştım;


  Öncelikle bu sene Arktic okyanusu buz seviyesi 2012'den beri en düşük seviyede. Kutup bölgeleri ve aşağı enlemler arası sıcaklık daralması ve stratosfer ısınması bu kış daha fazla olacak. Jet streamlarin daha da yavaşlayıp aşağı yönlü hareket etmesine olanak sağlıyor. Aksiyon dolu bir kış olası..


  Mayıs ve Haziran aylarındaki Nao endeksi sonra nötr seviyede devam etmesi, batılı qbo endeksinin +9,97 ‘ ye gelip kışa doğru doğulu olmaya meyletmesi, güneş aktivitesinin düşüklüğü ve bu seviyede kalma beklentisi, kutup ve güney arası ısı farkı,zayıf jet streamlar,zayıf El Nino beklentisi.


  Bugün buna baktığımızda da herhangi bir değişiklik yok.
  Güneş aktivitesi düşük ve geçtiğimiz seneye nazaran görünür güneş lekeleri minimum seviyede. Ancak Solar Flux ( Güneş ışınlarının etkisi ) bu dönemde minimum etkide kalması özellikle güneş ışınları karaları, önceki yıllar gibi ısıtmıyor. Ha bu dünya sıcaklık ortalamasının yükselmesine ters bir durum olsa bile, Jet streamlerin yavaşladığı, Kanada' nın kuzeyi, Amerika' nın kuzey ve doğusu ve Sibirya Bölgesine Stratosfer ısınmasıyla kutup girdabının bu enlemlere güçlü soğuğunu etkileyemiyor. Ama bu döngünün son zamanlarda daha çok Amerika ve Kanada' nın kuzey-doğu bölgelerinde etkili olduğunu, Sibirya' da ise kısmen etkili olup bu yüzden de Sibirya YB alanın daha fazla etkili olamaması sebep olduğunu çıkarım yapabiliriz. Güneş ışınları da kutupsal girdabın güçlü olduğu bölgelerde ' Solar Flux' nedeniyle pek etkili olamadığını ve karaları ısıtmadığını görebiliriz.Önce konuyla ilgili görselleri paylaşalım, sonra da konuyla ilgili biraz daha detay verelim. Zaten her cümle kış tahmini beklentim konusunda size ipucu verecektir.
  Bu sene Kutupsal girdabın daha çok Sibirya' nın kuzey ve doğu kesimlerini bu döngüye daha fazla katmasını bekliyorum. Verilerde bunu destekliyor. Bu yüzden güneş ışınlarının bu bölgede diğer bölgelere nazaran soğuk miktarını azaltmamasını, jet akımların yavaşlamasıyla da Sibirya TYB alanın, bölgede soğuma bakımından etkisi göstereceği tüm enlemlere kadar genişlemesini ve hakimiyetini bekliyorum.


  Öncelikle Bu yıl beklenen QBO endeksi ve buna benzer yılları karşılaştıralım. QBO doğu-batı rakamsal korelasyon açısından;


  2001-2002-2004 ve 2016 Kışları bu korelasyona benzer. O tarihlerde ( özellikle kuzey ve batı bölgeler ) 2004-2005 harici, diğer kış sezonlarında iyi bir Aralık, Ocak ayları geçirmemize rağmen, Şubat ayları kayıp aylar olmuş.  Bir diğer veride , Stratosferdeki 10 hpa sıcaklıklarının ortalamanın altında olması. Ancak jet streamlarin hızlı olması, uzun bir süredir devam eden ancak ay sonunda enlemlerimizde hakimiyetini yitirecek durgun ve kurak havalara sebep olmaktadır.

  Ancak, Arktic okyanusu buz seviyesi 2012'den beri en düşük seviyede olması, Kutup bölgeleri ve aşağı enlemler arası sıcaklık daralması ve stratosfer ısınmasına bu kış daha fazla etken olacak. Bu da jet streamlarin daha da yavaşlayıp aşağı yönlü hareket etmesine olanak sağlıyor. Doğuya meyleden QBO korelasyonu da kutup girdabının Sibirya bölgesini geçtiğimiz yıllara nazaran daha fazla etkilemesine işaret.  Bir de Enso' ya göz atalım.


  Halihazırda bulunduğumuz dönem itibariyle zayıf El Niño koşulları sona ermiştir ve şu anda ENSO-nötrdür.
  Verilere göre, Eylül-Kasım 2019 döneminde ENSO-nötr koşulların % 60'ını gösterirken El Niño için olasılık% 30 civarında. Aralık-Şubat 2019-20 sezonunda, belirlsizlik olasılığı% 55'e düştü ve El Niño'nun şansı bir miktar% 35'e kadar yükseldi.
  Doğu-Orta Pasifik Okyanusu'ndaki deniz yüzeyi sıcaklıklarının önümüzdeki altı ay boyunca ortalamanın 0,1 ila 0,5 derece arasında olması da kuvvetle muhtemel.


  Bu yüzden de, La Niña' lı bir kış yaşama şansımız daha az.  Yıllara göre dağılımı izlediğimizde zayıf El Nino görüldüğü yıllar kararsızlık daha fazla, ancak enso parametrelerinin 0,3-0,5 aralıığında kalma ihtimali %70 lerde. Buradaki rakamsal korelasyona da 2003-2004 kışı yakın.  Birazda Ao ve Nao endekslerine bir göz gezdirelim.
  AO (Arctic Salınım) ve NAO (Kuzey Atlantik Salınımının) negatif fazda ve önümüzdeki haftaya kadar da negatif kalması bekleniyor. Bu da zayıflayan jet akımların işaretini veriyor. Stratosfer' deki ısınmada aşağı enlemlere soğuğun inmesine sebep olacak. Bunu da yaklaşık 1 haftadır hava tahmin modellerinde takip ediyoruz.


  Not: Bu detayla ilgili ayrıntıları http://havaturka.org/viewtopic.php?f=14&t=297 başlığında okuyabilirsiniz.


  Sibirya ve Avrasya kar örtüsü ise geçtiğimiz yıllara göre azalışta ve 98 yılındaki min. seviyesine yaklaşmakta ancak yine önümüzdeki 1 hafta içerisinde bu bölgedeki kar örtüsü miktarı, güncel veriler ve model çıktılarında da görüleceği üzere hızla artıp ortalamalarına yaklaşacaktır.  Bu sene hava tahmin kurumların mevsimlik verileri genelde bizim coğrafyamız için olumsuz bir görüntü verse de, yine de tahminleri ve açıklamaları arasında bir tutarsızlık var. Bu yüzden bana göre son yıllarda mevsimlik tahminlerinde diğerlerine göre bir adım önde olan Accuweather' in mevsimlik tahminlerini kıstas alıyorum.


  Önce Avrupa ve bugünde Asya tahminleri yayınlandı.
  Tam da beklediğim bir tahmin ancak Türkiye'deki ibare ne moralinizi bozsun ne de korkutsun. Diğer hava tahmin kurumları ve gerekse Accuweather, mevsimlik tahminlerinde soğuk ataklarının nereye etkileyeceğini hesaplamadan yayınlarlar. Soğuk atakların etki edeceği alanların hesaplanıp yayınlandığı tahminler genelde -15 günlük veya nadirende 1-30 günlük tahminlerde hesaplanıp yayınlanır.


  Hepinizinde anlayacağı üzere, Accuweather Sibirya YB alanının geçmiş yıllara göre daha etkili olacağını belirtmiş coğrafyada. Eee, Sibirya TYB alanı bu kadar etkiliyken elbetteki nasibimizi fazlasıyla alacağız.  Gelelim beklentime...


  Tüm bu şartlar, bu kışın büyük pastasını bizim enlemlere veriyor. Avrupa’ ya hakim güçlü İskandinav yükseği’ nin İzlanda AB alanını baskılayıp Azor’ un devreye sık sık girmesi en muhtemel ve olası yüksek senaryo bu kış. Ki yabancı forumlarda da bahsedilen konulardan biri de Avrupa' ya hakim güçlü İskandinav yükseği. Etkili bir Sibirya' da bu durumda enlemlerimize ziyaretini gerçekleştirecektir.


  Avrupa' daki Aralık beklentisi bu şekilde. Ocak ve Şubat aylarında da çok fazla değişeceğini düşünmüyorum.
  2019-2020 Kış mevsiminde, özellikle yurdun kuzey ve batı kesimlerinin en az 2 etkili sistem göreceği beklentim dahilinde. Geçtiğimiz sene hiç kar alamayan bölgeler, bu sene geçtiğimiz seneyi unutturacak kar yağışını görecektir. Sıcaklık bakımından yurdun büyük bir kesimi ortalamalarda olsa da, yurdun doğu bölgelerinde ( İç Anadolu' nun doğusu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu) yer yer normallerin altı sıcaklıklar görülebilir. Bölge bölge detayların, bir kaç görselin daha olduğu ayrıntı ve analizleri de bu hafta sonu yine bu başlığa ekleyeceğim.


  Özetle, Havaturka ailesini güzel bir kış mevsimi bekliyor. Sormak istedğiniz soruları da yine bu başlık altında cevaplayacağım.


  Havaturka ailesi olarak bol karlı ve herkesi mutlu edecek bir kış geçirmemiz dileğiyle.


  Sayın hocam soru zaman açısından erken gerçi ama 2019-2020 kışı son yaşadığımız 2.5 yıl kış sezonuna benzer şekildemi gerçekleşecek yoksa son 2.5 yılın aksine soğuk sert sistemler coğrafyamızı etkileyebilecekmi?


  Bu soruya cevap yazmam açıkçası Havaturka etiğine aykırı olur. Başka forumda sorsan seksen tane cevap gelirdi :) Şaka bir yana gerçekten erken bu soru için ama bu son yaşadığımız kış çokta ılık geçmedi aslında. Geçen sene hariç 2017 ve 2019 kışlarında Kasım ortasından Ocak ortasına kadar soğuk periyotta kaldık ancak bu soğuk batı kesimlere (2017 6-10 Ocak sistemi hariç) pek yaramadı. Yaramadı derken, 4-5 senede bir olacak son dakika gollerini bu sene neredeyse her sistemde yedik. Atmosfer ne kadar veri analiz varsa hepsine karşı geldi diyebilirim son düzlükte.Bu sene kazancımız Şubat ayı oldu.Kazancımız derken, Şubat ayının kış ayı olduğunu biraz olsa da hatırladık diyebilirim. Dediğim gibi önümüzdeki kış için çok çok erken bir söz söylemek için ama bu sezon üzerinde en çok kafa yoracağım nokta, son 3 senede neredeyse sınırda kalan ama kış mevsiminde olduğumuzu hatırlatan 2 kez yaşadığımız 1,5 aylık soğuk periyotlar. Bununla ilgili geçen ufak bir araştırma yapmıştım. Bu soğuk periyodlarda gelen sistemler bir diğer sistem gelene kadar sıcaklığın yükselmesine izin vermiyor, öyle bir karakteristiğe sahiptiler. Eğer bu periyodun içerisinde sağlam bir sistem inseydi, her şey çok daha güzel olurdu. Bu sene sezon öncesi buna kafayı yoracağım açıkçası :) İnşallah gönlümüze göre olur her şey.

  Stratosfer ısınmasının Kasım ayına etkisi nasıl oldu ?  Stratosfer Isınmanın devam etmesiyle birlikte polar vortexin zayıflaması ve Pasifik Okyanusu'nun kuzeyinde oluşan Stratosferik siklonlar Kasım ayının son çeyreğinden itibaren daha da güçlenerek , traposferdeki soğukların Kuzey Amerika ve Sibirya bölgesine dağılımına neden oldu.
  Orta troposferde (AT-500 seviyesinde), Atlantik-Avrupa sektöründe normal dolaşım rejiminden büyük sapmalar gözlemlenmiştir. Kasım ayı boyunca Orta ve Doğu Avrupa'da neredeyse sürekli olarak oluşan siklonlar, etkilerini genellikle kuzey ve kuzey-batıya doğru genişletti. İskandinavya'da +24'e kadar çıkan jeopotansiyel anomali Atlantik ve Avrupa'nın kuzeyinde BLOKAJ oluşmasına sebep oldu.Ancak, Atlantik'teki siklonik aktivitesi zayıf kaldığından, siklonlar olağan hareketleri yerine daha güneyde kaydı. Dolayısıyla, Atlantik Okyanusu'nun doğusunu ve Avrupa'nın batısını işgal eden dinamik alçak basınç alanları bu yüzden çok derinleşti. Hani bazı model güncellemelerinde gördüğümüz gücü 935 mb a kadar yükselen Dab (Dinamik Ab) alanlarınında sebebi budur.


  Bu derin siklonlar kuzeydoğuya doğru, Norveç ve Grönland denizleri boyunca, antisiklonları da aşarak kasırga değerlerine yükselen rüzgarlara sebep oldular. Batı Avrupa, Britanya Adaları ve Kuzey İskandinavya'da bu yüzden son derece tehlikeli hava olayları meydana geldi neden oldu. Daha fazla siklon yolu Rus Arktik denizlerinden geçerek büyük miktarda ısı getirdi. Sonuç olarak, Kasım ayında İzlanda siklonları ortalamaların üzerinde derinleşti.


  Peki bunun Avrupa'ya yansıması nasıl gerçekleşti ?


  Negatif basınç anomalleri içeren bu siklonlar İzlanda ve Grönland' ın güneyindeki tüm Kuzey Atlantik' i işgal etti.Bu siklonlar sayesinde basınç anomalleri Doğu Atlantik'ten Batı Akdeniz'e kadar ortalamanın 2-4 hpa altında gerçekleşti. Bu süreçte İber Yarımadası'nda, Fransa'nın güneyinde, İtalya'da, Balkanlar'da,Türkiye' nin güney ve batısında ve Kuzey Afrika ülkelerinde yağışlar ortalamanın üzerinde gerçekleşti.


  Bu basınç yerleşimleriyle birlikte Avrupa kıta genelinde değişik sıcaklık anomalleri görüldü.En büyük pozitif hava sıcaklığı anomalileri Avrupa kıtasının kuzeyinde ve kutup denizlerinde oluşmuştur.İtalya,Balkanlar'ın kuzeyinde ve Doğu Akdeniz'de nispeten küçük pozitif anomaliler meydana gelmiştir. Güneydoğu Avrupa'da, soğuk antisiklonların etkisi ve kuzeyden inen soğuk kaçakları, negatif sıcaklık anomalilerinin oluşumuna katkıda bulunmuştur. Kıtanın geri kalanında ise sıcaklık normale yakındı.


  Geçtiğimiz ay Sibirya YB alanı oldukça kararsız kaldı. Bunun nedeni Batı Sibirya 'daki aktif siklonik aktivitedir. Atlantik siklonların Kuzey Kutbu denizi boyunca yön değiştirerek ilerlemesi, Batı Sibirya' daki soğuk çekirdeği çoğu zaman Karadeniz üzerinde taşıdı ama daha güney enlemlere inmesine de engel oldu. Çoğu zaman, siklonların yörüngeleri, Batı Sibirya topraklarından geçerek daha geniş bir alana yayılmıştır. Bölgenin büyük bölümünde, yağış miktarı normallerin üzerinde olmuştur. Siklonların arkasındaki soğuk ( traposferden inen kutup soğukları) burada ve Orta Asya'da negatif sıcaklık anomalilerinin oluşmasına yol açmıştır. Kazakistan'ın doğusunda, Orta Asya cumhuriyetlerinde ve Çin'in batısına (-6 'ya kadar olan anomaliler) büyük miktarda yağış getiren derin cepheleri de beraberinde getirmiştir. Bu koşullarda, Sibirya YB alanı kararsızdı ancak ancak hakimiyet alanını ve gücünü korudu diyebiliriz.Aylık ortalamalarda Mb ları normale yakın ve kimi zamanda altındaydı.


  Peki bundan sonra neler olacak ?


  Stratosfer ısınması Aralık 2. çeyrek itibariyle devam ediyor. Avantajımız ise Traposferden akan soğukların Kasım ayına nazaran daha çok Sibirya bölgesine ulaşması. Bu da Sibirya' nın batıya doğru genişleyerek Baltık ve İskandinavya'da oluşturacağı derin Ab alanları sayesinde Azor' un İngiltere' nin üzerinden yükselmesi ve soğuk kaçaklarının Doğu Avrupa ve Balkanlar ve ülkemizin bulunduğu enlemlere inmesini bekliyorum. Aşağıdaki görseldeki sinoptik görünümün Ocak ayının sonuna kadar 2 kez oluşması beklentilerim dahilinde. Bununla ilgili açıklamaları da önümüzdeki dönemde bu başlık altında paylaşacağım.  tengizman Emeğine de Eline de sağlık. Gayet açıklayıcı hatta detaylı bir tahmin olmuş... Umarım yanılmazsın....


  2016-2017 tahminimde veri analizinin yanında duygusallığımı da katmıştım. Bu tahminde emin ol sıfır duygusallıkla hareket ettim ve öyle yorumladım. Tam tersi bir kış beklentim olsa o şekilde de yazardım. Şartları lehimizde gördüm, artık yanılıp yanılmamaya atmosfer karar verecek. Umarım yüzümüzü ak çıkarır, ne diyeyim :)


  tengizman emeğine sağlık. Erzurum'un MGM verilerine göre kar rekoru 2004 yılında 130 cm'miş. Yağışın bölgemizde Jamstec ve bazı mevsimlik modellerin gösterdiği üzere çok olacağını varsayarak rekor kırabileceğimizi bekliyorum. Senin tahminine göre Doğu Akdeniz çalışacak gözüküyor ama bizim buraları normal göstermişsin. Bunun sebebi nedir acaba? Bizim buralarda soguktan dolayı Hazar yükseğinin ya da gezici yükseğin aktif olacağı bu sebeple siklonun bize yaklaşmasını veya yaklaşsa bile gücünün azalacağını mı bekliyorsun?


  Hocam teşekkür ediyorum öncelikle.


  Bölgede Erzincan, Bingöl ve Tunceli kısmında yağışların bir nebze fazla olacağını düşünüyorum diğer illere nazaran. Tabiki kar yağışı açısından bölgenin tamamı güzel bir sezon geçirecektir. Dediğiniz gibi Hazar yüksrğinin sizin bulunduğunuz konuma siklonların gelmesinde ve gücünü azaltması yönünde beklentim mevcut. Sıcak cephe kar yağışları etkili olacaktır bulunduğunuz konumda. Geçtiğimiz sene yağmur olarak heba olan yağışın tamamına yakını kar olarak düşecektir. Rekor kar miktarını inşallah yakalarsınız ancak - 30 lu minimum dereceleri de bu sene sıklıkla görmeniz daha yüksek bir ihtimal :)


  Ayrıca gezici yüksekler özellikle Erzurum, Kars ve Ardahan bölümünde kendi istasyoner cephesini de oluşturacak kadar güçlü olabilir bu sene.

  Tüm Havaturka ailesine selamlar.


  Geçen hafta yayınlayacağım tahminim, iş gezisi nedeniyle bugüne kaldı. Öncelikle bu gecikme için hepinizden özür dilerim.


  Gelelim tahminimize.


  Geçtiğimiz sene tüm yağış ve soğuk açısından kötü bir kış sezonu geçirdi. Bir türlü başlamak bilmeyen kış mevsimi, Şubat ayıyla birlikte iyice kendini unutturup bahar mevsimine hızlı bir geçiş yaptı. İlkbahar ve yaz mevsimi birkaç istisna dışında, sıcaklık ve yağış bakımından tüm yurtta mevsim normallerine yakın bir seyirde geçti.


  Yaz aylarını şöyle bir hatırlayalım.


  Haziran


  Temmuz


  Ağustos


  Genel


  Yaz mevsimini bu şekilde atlattıktan sonra, kış mevsiminin habercisi ve umutların başlangıcı sonbahar mevsimi yağış ve sıcaklık açısından beklentilerin altında kaldı. Özellikle Ekim ayının ikinci yarısından Kasım ayının ilk haftasına kadar sıcaklıklar tüm yurtta mevsim normallerinin 2-4 derece üzerinde, yağışlarda mevsim normallerinin altında seyretti. Kasım ayının ilk haftasından sonra tüm yaz ve sonbaharı sıcaklık bakımından negatif anomalide geçiren doğu ve güney Sibirya, önce Avrasya bölgesine en soğuk günlerini yaşattıktan sonra, Baltic denizi bölgesine kadar uzanıp, buradaki Ab alanlarının mb larını derinleştirdi ve burada oluşan güçlü ab alanları sayesinde soğukların rotasını ülkemiz enlemlerininde bulunduğu bölgeye yöneltti.Bu doğrultuda da yurdun bir çok ilinde mevsimin ilk kar yağışlarına şahit olduk.


  Uzun vadede,Haziran ayında Sibirya' nın durumundan şu şekilde bahsetmiştik.
  Sibirya bölgesi güncel sıcaklıklar ve basınç haritası da aşağıdaki gibidir. Sıcaklıklar geçtiğimiz sene bu döneme göre 2-4 derece arası daha düşük ve derin termik Yb alanlarının hakimiyeti göze çarpıyor. 2016 senesinde rekor kırarak Kasım ayında 1067 mb a ulaşan Sibirya termik Yb alanın bu sene daha daha geniş alana yayılarak kıtaya hakimiyetini arttırması bekleniyor. 2016 yılında Avrasya bölgesinde son 20 yılın en erken etkili soğuk ve kar yağışları görülürken bu sene ise 1945 yılından beridir görülmeyen erken soğuk ve kar yağışlarını aldılar. Bölgede Almaty, Taşkent,Bişkek, Aşkabad gibi şehirler 1945 yılından itibaren en erken kar yağışıyla tanıştılar. Avrasya bölgesindeki kar miktarı, bulunan döneme göre normallerinin 2.3 katına çıkmış ve kuzey batılı yayılma eğilimi de artmıştır. Bu da güney ve doğu Sibirya'daki soğumanın batılı enlemlere daha rahat yayılmasına sebep olacaktır.


  Bknz 2016 Kasım 2. yarısı oluşan anomali.


  2016  Güncel Kar örtüsü
  Güncel 2m sıcaklık ve basınç yerleşimleri 16.11.2018


  El Nino ise orta kuvvete yakın seyrine devam ediyor. Kuzey Pasifik ve Atlantik Okyanuslarındaki Deniz-Yüzey-Sıcaklık (SST) anomalileri Kasım ayının ilk yarısında büyük bir değişim göstermedi. ENSO bölgesinde ise bu dönemde Pasifik Okyanusu'nun orta ve doğu kısımlarında daha fazla ısınma oldu.Bunu da orta kuvvete giden El Nino' yu destekleyen unsurlardan biri olarak verilerimize ekledik.  Güncel El Nino değerleride aşağıdaki gibidir.  Orta kuvvete yakın ve orta kuvvetteki (Moderate) El Nino yıllarını da aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.
  Orta kuvvetteki El Nino yıllarından ilk dikkatinizi çekecek 1986-87 kışı olacaktır sanırım :) Ama tabloya baktığımızda istisnalar hariç genelde El Nino' nun bu seviyelerindeki kışlarda ülkemiz hatırı sayılır soğuk yaşamış ve kar yağışları almıştır.


  Kış mevsimi için çok belirleyici bir unsur olmasa da, QBO datalarına bakalım. Ağustos'ta -20.41, Eylül'de -9.91 Ekim'de ise -2.79 olarak gerçekleşmiş. Doğulu olan QBO indeksinin batılı bir hale doğru gittiği görülüyor. Bulunduğumuz günlerde batılı QBO fazında olduğumuzu düşünüyorum.  Her ne kadar istisnalar yaşansa da Doğulu ve Batılı QBO lu kışlara örnek te vererek bir sonraki sunumumuza geçiyoruz...


  Doğulu (Negatif QBO)  Batılı (Pozitif QBO)
  Birazda Stratosfer sıcaklıklarından bahsedelim.


  Kuzey kutbunda üzerindeki 10 hpa ve 30 hpa sıcaklıkları soğuma evresinden, bölgedeki rüzgarlarların zayıflamasıyla ısınma evresine Kasım 2. yarısı itibariyle geçtiğini görüyoruz.Stratosfer' in ısınması ve rüzgarların zayıflaması aynı zamanda stratosferik polar vortexin zayıfladığı anlamına da geliyor. Bu sebeple Stratosferdeki kutup soğuklarının bir alt katmandaki Traposfere inmesine ve kuzeye yükselen Yb alanlarınında burada biriken soğukların güney enlemlere inmesini daha da kolaylaştırıyor.


  Güneş aktivitesinde ise; Ekim ayında disk üzerinde 20 gün üst üste lekesiz gün yaşandı. Lekesiz koşullar son güncellemelerde de devam ediyor ve aktivitenin solar minium a geçtiğini görüyoruz. 2018-2019 kışı da güneş lekelerinin en düşük görüldüğü yıl olarak tarihe geçecektir.


  Ve sonuç olarak... :)


  Elimizde un var,şeker var,yağ var, çikolata var ve birazda kuruyemiş. Çikolatalı kek yapmaya başlayalım ne dersiniz :) ?


  Tüm yukarıdaki veriler ve analizler ışığında tahminimi beklentilerimi yazayım. 2018-2019 kışında Türkiye için beklentim genel olarak mevsim normallerinin yer yer altında sıcaklıklar ve mevsim normallerinde yağışlar. Bölge bölge belirteyim;


  Marmara Bölgesi: Genellikle mevsim normallerinin 1-3 derece altında sıcaklıklar bekliyorum.Bu bölgede +25 cm kar bırakacak en az 2 sistem beklentim var. Bölgede yağışlar normallerde olacak. Bölgenin Trakya kesiminde yağış beklentim biraz normallerin altında olsa da, bu kesimde kar yağışları sıklıkla görülecektir.Bu kesimin avantajı, sıcaklık sorunu olmadan yağışın büyük çoğunluğunu kar olarak alacak olması.


  Karadeniz Bölgesi: Bölge genelinde sıcaklıklar mevsim normallerinin altında yağışlarda normaller ve yer yer üzerinde olacak (Doğu Karadeniz). Bölgeden rekor kar kalınlığı gelebilir. Beklentim bu yönde.


  İç Anadolu Bölgesi: Bölgenin kuzey ve doğu kesimlerinde sıcaklıklar mevsim normalleri ve yer yer altında,bölgenin güneyinde ise sıcaklıklar normaller ve biraz üzerinde seyredecek. Yağışlar güney ve güneydoğu kesimlerinde normallerin üzerinde, diğer bölümlerinde normallerin altında olmaya adaydır. Bölgenin güney ve doğu kesimlerinde etkili kar yağışları beklentim dahilinde.


  Doğu Anadolu Bölgesi: Bölgenin kuzey ve doğusunda normaller altı sıcaklıklar ve normallerinde yağış beklentim mevcut. Bölgenin diğer kesimlerinde sıcaklıkların normallerde gerçekleşeceğini bekliyorum.


  Güneydoğu Anadolu Bölgesi: Bölgenin doğusunda sıcaklık beklentim normallerin altında, diğer bölümlerinde ise normallerde. Yağış beklentim de normallerde.


  Akdeniz Bölgesi: Bölge için her ne kadar normaller üzeri sıcaklık beklentim olsa da, kıyı kesimlere kar düşürecek bir soğuk kaçağının ineceğini düşünüyorum. Yağış beklentim ise normallerin üzerinde.


  Ege Bölgesi: Kuzey Ege' de normallerin altında sıcaklıklar, bölgenin geri kalanında ise normallerde sıcaklık ve yağış beklentim var. Yine kıyı illerimize kar yağdıracak bir sistemin buraları ziyaret etmesi beklentilerim dahilinde.


  Kısacası özetlersek, bu kış mevsiminin kar ve soğuk severler açısından güzel geçmesini bekliyorum. Şubat ayı bu senenin yıldızı olabilir. DEK'te kovalayacağız, sıcak cephenin kar bırakacağı dakikaları da sayacağız...


  Şimdilik benden bu kadar. Elimden geldiğince ayrıntıya girmeye çalıştım.Eksik gedik bir şeyler var ise veya bölgeler ile ilgili ayrıntı isterseniz yine bu başlık altında cevaplamaya çalışacağım. Bir kusurumuz varsa affola. Haritamızda aşağıdaki gibidir.
  Tüm Havaturka ailesine saygılarımla.


  Haritanın hazırlanmasında yardımcı olan [mention]Commandouz[/mention] ve [mention]Icelandic_Low*[/mention] 'a da teşekkür ederim.


  tengizman (Berkan ŞAYBAK)

  Orta kuvvete yakın El Nino ve erken soğuyan Sibirya artık cepte. Atmosferin beklentilerimiz dahilinde hareket etmesi ayrı bir umut ve mutluluk kış sezonu için. Gerçektende 1-0 önde başlayacağız.Kış tahminimizde beklentilerimiz dahilinde olacak :) Allah utandırmasın.


  Bu cümleyle bu konuya noktayı koyuyorum. 2018-2019 Kış Sezonu konusunda görüşmek üzere.

  Öncelikle tüm Havaturka ailesine selamlar.


  Yurtdışında olmam ve birazda rahatsızlığımın sebebiyle konu ile ilgili ayrıntılar biraz gecikti, forumumuza da yazamadım.Bu yüzden kusura bakmayın.


  Haziran ayında diyagramlara yansıyan uzun sıcak atakları gün geçtikçe süresi kısalıp bize güzel yaz sağanakları olarak geri döndü. Kısa aralıklarla bu pattern devam etti. Haziran ayını mevsim normallerine yakın ve tatminkâr yağış alarak kapatıyoruz. Temmuz ayında da bu pattern in ısrarcı olacağını ve aksiyonlu günlerin bolca yaşanacağını düşünüyorum.  Bu dönemde Pasifik’te doğudan batıya esen rüzgarlar ise zayıflayarak sıcak yüzey sularının bulundukları noktada kalmasını,bu durum Temmuz ve Ağustos aylarında da devam ederek doğal olarak önümüzdeki dönemde orta veya kuvvetli El Nino’ nun yaşanmasına neden olacaktır. Büyük ihtimalle 2018-2019 kışı orta kuvvetli El Nino kışı olacaktır (Son analiz ve öngörüler ışığında ) Orta kuvvet veya kuvvetliye yakın El Nino’ larda ılık kışlar da yaşanmasına rağmen bu kışlarda tatminkar kar yağışları da görülmüştür. Bu durumdaki El Nino’ ların en güzeli ise 1986-87 kışıdır 😊 Ilık geçipte Şubat sürprizi yapan 2002-2003 kışı da bu kışlara örnektir. Heyecanla beklediğimiz kış sezonu için ayrıntılı tahmin erken ancak bu notlarda bir köşede bulunsun.

  Bu tür durumlarda Sibirya bölgesinin erken soğuması, orta kuvvetteki El Nino’ yu ülkemiz enlemlerinin bulunduğu yerlerde soğuma ve yağış açısından olumlu anlamda etkilemiştir. Uzun vadede Sibirya bölgesi aşağıdaki gibi gözüküyor.

  Kısacası, önümüzdeki dönem için 1-0 öndeyiz denilebilir. Daha fazla detay ve paylaşımlar yine bu başlık altında olacaktır.  Sağlıcakla kalın, iyi forumlar.

  Özellikle karseverlerin bir an önce geçmesini istediği yaz mevsimine merhaba diyoruz. Bahar aylarının ikinci yarısı, başta iç bölgeler olmak üzere tüm yurtta yağışlı ve sıcaklık bakımından fazla bunaltıcı olmadan geçti.


  Kısa ve orta vadede (8-10 gün) bu hava koşullarının devam edeceğinin çok kuvvetli, uzun vade de, bir kaç istisna gün haricinde Haziran ayı içinde gayet iyi sinyallerin olduğunu belirteyim. Pattern her geçen zaman dilimi içerisinde biraz daha ısrarcı hale geliyor. Bu da çok uzun vadede, kafa karıştırmayan verilerin çıkmasına, geçmiş yılların istatistiklerinden daha iyi faydalanmamıza yarıyor. Bu paragrafı da göz kırpmadan atayım :)


  Sonuç itibariyle ;


  Büyük bir ihtimalle Haziran' ı da rahat yiyeceğiz. Geriye kalıyor Temmuz, Ağustos. Zaten Eylül ikinci yarısı mevsimlik tahminler, soğuk Kasım kovalamalar derken zaman geçer. Haziran'ın öngörüsünün lehimize olması, geriye kalan zaman diliminden en fazla 15 gün çalar. Afrika ataklarının doğulu olması, Sibirya'daki kırıntıları Doğu Avrupa'ya rahat gelmesine sebep olur.


  Bu da bir köşede dursun.


  Ayrıntılar ve veri paylaşımları çok yakında.


  Rahat bir yaz mevsimi geçirmeniz dileğiyle.


  tengizman